Dieta karniwora — czym tak naprawdę jest?

Dieta mięsna — czy jest antidotum w walce z otyłością?

Dieta mięsna, nazywana również dietą karniwora, jest naprawdę restrykcyjnym sposobem żywienia, który polega na jedzeniu wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego: mięsa, ryb i owoców morza, nabiału oraz jaj. Jej autor Shawn Baker uważa, że dieta mięsna jest nie tylko niesamowitym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także przyczynia się do poprawy samopoczucia, niweluje zaburzenia lękowe i stany depresyjne czy nawet reguluje gospodarkę cukrową. Jednak zastanawia nas jedno — czy rzeczywiście może być antidotum w walce z nadmierną otyłością, które staje się coraz bardziej powszechna w naszym społeczeństwie?

Zasady podczas stosowania diety karniwora

Dieta mięsna, jak sama nazwa mówi, zezwala na spożywanie wyłącznie produktów odzwierzęcych. Dozwolone są: ryby i owoce morza, wszystkie rodzaje mięs (wieprzowina, dziczyzna, drób, wołowina, jagnięcina itd.), jaja (najlepiej wybierać te z chowu ekologicznego) oraz nabiał (sery, kefiry, mleko, maślanki, masło). Niedozwolone jest picie kawy i herbaty, a także spożywanie owoców, warzyw, pestek, orzechów, grzybów, produktów zbożowych, słodyczy, olei roślinnych oraz warzyw strączkowych. Przekąskami w diecie karniwora są głównie kabanosy, roladki z szynki i żółtego sera, maślanka czy kefir.

Dieta mięsna – jakie są jej największe wady?

Dieta mięsna stosowana przez dłuższy czas może naprawdę stać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jest kilka głównych wad tej diety: całkowity brak węglowodanów, brak antyoksydantów, brak błonnika pokarmowego, nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych, niedobór witamin i minerałów, monotonia posiłków oraz wysoki koszt takiej diety. Wszystkie te czynniki mogą bardzo mocno wpłynąć na stan naszego zdrowia. Węglowodany stanowią główne źródło energii dla mózgu i biorą udział w utlenianiu kwasów tłuszczowych, dlatego totalnie ich wyeliminowanie może ciągnąć za sobą poważne konsekwencje. Przed zastosowanie jakiekolwiek diety, skontaktuj się z dietetyczką lub dietetykiem.

(0)